fbpx
AMAZON SATICI KAMPINA          

Amazon ‘da Hesap Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1994 yılında kurulan Amazon, dünyanın en büyük ve en etkili e-ticaret pazar yerlerinden biridir. Amazon’da iki farklı satış şekli bulunur. İlk yöntemde Amazon, kendisine ait olan ürünleri kendi markasıyla satar. İkinci yöntemde ise satıcılar Amazon’da bir satıcı hesabı oluşturarak kendi ürünlerini Amazon müşterilerine satar. Amazon üzerinden satış yapan şirketler ürünlerin teslimatını Amazon kargosu ile ya da kendi tercih ettikleri kargo firmaları ile yapabilir.

Amazon en çok tanınan ve en çok güvenilen e-ticaret şirketlerinden biri olduğu için Amazon üzerinde bir satıcı hesabı açarak buradan satış yapmak pek çok konuda size avantaj sağlar.

Amazon’da Hesap Açmanın Avantajları Nelerdir?

Amazon’un güvenirliği ve müşteri memnuniyetine verdiği önem dolayısıyla müşteriler ürünlerini Amazon üzerinden satın alır. Bu nedenle Amazon’da bir satıcı hesabı açarak satış yapmanız müşterilerin ürünlerinize güvenmesini sağlar.

Amazon’un sahip olduğu alt yapı, kullanıcı ara yüzü ve ödeme alternatiflerinden yararlanarak ürünlerinizin satışını yaparsınız. Ayrıca Amazon, bir arama motoru gibi çalıştığından dolayı görünürlüğünüz artar.

Amazon’un çok geniş bir müşteri kitlesi olduğundan dolayı ürünlerinizi büyük bir hedef kitleye tanıtma ve satma şansı yakalarsınız.

Amazon’da bir hesabınız olduğunda zaman içerisinde satış stratejilerinizi optimize ederek ve marka tanınırlığınızı arttırarak Amazon’un hedef kitlesine daha rahat bir şekilde ulaşırsınız.

Amazon’da Hesap Açmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amazon’da aynı ürünü satan çok fazla şirket ve satıcı bulunur. Bu nedenle yüksek bir rekabet ortamı vardır. Bu rekabet ortamı içerisinde öne çıkarak ürünlerinizin satışını yapmak için reklam, müşteri memnuniyeti, fiyatlar üzerinde ciddi araştırmalar ve çalışmalar yapmanız gerekir. Bu durum vaktinizin çoğunu alabilir.

Amazon’da hesap açtığınızda buradaki hesabınız için belirli bir miktarda ücret ödemeniz gerekir. Ayrıca satışını yaptığınız ürünler üzerinden de belirli bir komisyonu Amazon’a vermeniz gerekir.

Amazon, müşterileri ve hedef kitlesi ile kendi platformları üzerinden iletişime geçmektedir. Bu nedenle markanızı tercih eden müşterileriniz ile iletişime geçmeniz ve markanız için bir kitle yaratmanız son derece zordur.

Amazon’da hesap açarak satış yaptığınızda kendi markanız ön plana çıkmaz. Bu nedenle marka kimliği ve bu markaya yönelik hedef kitle oluşturmak sizi zorlayabilir.

Amazon’da Hesap Nasıl Açılır?

Amazon üzerinde ürün satışı yapabilmek için ilk aşamada bir satıcı hesabı oluşturmanız gereklidir. Satıcı hesabını oluşturduktan sonra Amazon’da satışını yapacağınız ürünler için bir listeme yapmanız gerekir. Fakat Amazon üzerinde bir satıcı hesabı açabilmeniz için izlemeniz gereken adımlar vardır. Amazon’da satıcı hesabı oluşturabilmeniz için öncelikle isminiz, e-posta adresiniz ve şifreniz ile hesap bilgilerini doldurmanız gerekir. Ardından cep telefonu, iletişim bilgileriniz ve ülkenizi seçerek işleme devam etmelisiniz. Buraya girdiğiniz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması gerekir. Bu aşamadan sonra ürün satışı yapmak istediğiniz ülke ya da bölgeyi seçmelisiniz. Faturalandırma işlemi için kredi kartı bilgilerinizi girmelisiniz. Satıcı hesabı için hangi hesap türünü seçeceğinizi belirlemelisiniz. Bireysel olarak ürün satışı yapacaksanız buna yönelik bireysel satıcı hesabını tercih etmelisiniz. Eğer firma üzerinden ürün satışı yapacaksanız profesyonel satıcı hesabı için firmanın sicil numarası, vergi numarası, firma adresi ve işletme çeşidi ile ilgili bilgileri de girmelisiniz. Ek olarak banka hesap bilgilerinin de eklenmesi gereklidir.

Amazon üzerinde satış hesabı açılması için gerekli adımları yaptıktan sonra satıcı hesabınız Amazon tarafından onaylanır ve ürünlerinizi burada listelemeye başlayabilirsiniz.

Amazon’da profesyonel satıcı hesabı ya da bireysel satıcı hesabı oluşturduğunuzda Amazon tarafından alınacak aylık ücret farklı olmaktadır.

Amazon Hesabında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Amazon’da hesap açtıktan sonra aylık bir hesap ücreti ödemeniz gerekir. Aynı zamanda ürün satışı yapmaya başladığınız zamanda ise belirli miktarda komisyon ücreti ödemeniz gerekir. Ayrıca Amazon’da ürün listelemesi yapmak için herhangi bir ücret ödenmesi gerekmez. Amazon hesabı açarken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta hangi pazarda satış yapmak istiyorsanız o pazara yönelik bir hesap oluşturmanızdır. Örneğin Amazon Türkiye’de hesap açarak global satış yapabilmek ya da Amazon Amerika’da satış yapabilmek için öncelikle Amazon Türkiye üzerinden bir hesap açmalı ardından bu hesap ile Amazon Amerika üzerinde hesap açmalısınız ancak bu aşamadan sonra hesabınız aktif hale gelmektedir.

 Satışınızın hangi bölgeleri ve pazarları kapsayacağını net olarak belirlemesiniz. Hesap bilgileri için girdiğiniz adres ve iletişim bilgilerinde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olmadığına dikkat etmelisiniz. Amazon’da Türkçe için dil desteği olmadığından dolayı Amazon hesabınızı açarken dil konusuna dikkat etmelisiniz. Amazon’da hesap açılabilmesi için gerekli evrakların İngilizce olması gerekir. Bu konuya yönelik olarak otomatik çeviri hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.