fbpx
AMAZON SATICI KAMPINA          

Ver publicación: ¿Cuál es la diferencia entre Amazon FBA y DropShipping?

E-ticaret, karlı bir iş nişi olarak kendini kanıtlamıştır. Siz de E-ticarete katılmak istiyorsanız, odaklanmanız gereken en faydalı iki e-ticaret iş modeli, stoksuz satış (dropshipping) ve Amazon FBA’dır.

Bu blog yazısında, Amazon FBA’ya karşı dropshipping kavramını açıklayacağım. Umarım, bilinçli bir karar vermenize ve girişimcilik yolculuğunuza derinlemesine bir analiz ve kapsamlı bilgi ile başlamanıza olanak tanır.

FBA Vs Dropshipping 2021
Dropshipping nedir?

Drop Shipping, sizin (perakendeci) doğrudan bir toptan satış şirketi olan satıcınızla doğrudan sipariş vereceğiniz harika bir e-ticaret çözümüdür. Tedarikçilere sipariş “emrini oluşturup” ve müşterinizin ayrıntılarını verdikten sonra, ürünleri doğrudan müşterinize gönderirler.

Dropshipping, uygun maliyetli ve kullanışlı olan en trend perakende işlerinden biridir. ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Avrupa’daki perakendeciler uzun yıllardır dropshipping kullanıyor. Büyük bir yatırıım yapmanızı gerektirmez. Bu nedenle, düşük ölçekli tüccarlar bile bu e-ticaret iş modelinden faydalanabilir.

Amazon FBA nedir?

Amazon’un FBA programı, geniş bir kitleye hitap eden girişimciler için harika bir fırsattır. İdeal bir e-ticaret iş çözümüdür ve olağanüstü ölçeklenebilirliği ile bilinir.

FBA, “Amazon Tarafından Gerçekleştirme” anlamına gelir. Bu program, ürünleriniz için depolama ve nakliye hizmetleri sunar. Amazon, popüler ürünler için büyük bir pazar olduğu için FBA’nın benzersiz bir yaklaşımı vardır. Bu ürünler aynı zamanda Amazon’un Ücretsiz Süper Tasarruflu Gönderim ve Amazon Prime’ı içeren kargo promosyonları için de uygundur ve FBA’yı daha da verimli hale getirir.

Şimdi asıl soru şu: Bu ikisinden hangisi satışları artırmak için daha iyi bir seçimdir?

Karar vermenize yardımcı olmak için her ikisinin de Artılarını ve Eksilerini derledim. Hadi bir bakalım!

AyrıntılarDropshippingAmazon FBA
YatırımDÜŞÜKYÜKSEK
Risk DÜŞÜK YÜKSEK
Kar Marjı DÜŞÜK YÜKSEK
Müşteri HacmiDAHA DARDAHA GENİŞ
KargolamaZAYIFGÜÇLÜ
Direkt Müşteri İletişimiEVETHAYIR
RekabetYÜKSEKDAHA YÜKSEK
Özelleştirme ÖzgürlüğüEVETHAYIR
Amazon Fba ve Dropshipping Karşılaştırma/Farkları

Amazon Dropshipping Artıları ve Eksileri 2021

Dropshipping vs Amazon FBA tartışmasına gelirsek, aşağıdaki artıları ve eksileri, hangi iş modelinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu açıkça kontrol etmenizi sağlayacaktır.

Drop Shipping’in Artıları

Daha Az Yatırım

Dropshipping, yüksek miktarda sermaye gerektirmez, kendi işinizi kurmak için somut bir kuruluşa ihtiyaç duymaz. Bütçe dostudur ve sizi birçok yeni iş adamı için büyük bir yük olabilecek büyük başlangıç yatırımları yapmaktan kurtarır.

Daha Az Sorumluluk

Müşteriniz çevrimiçi mağazanızdan sizinle bir sipariş verdiğinde, tek yapmanız gereken aynı siparişi tedarikçinize vermektir. Tedarikçiniz sadece siparişi hazırlamakla kalmayacak, aynı zamanda müşterinize gönderecek ve sizin için herhangi bir iadeyi gerçekleştirecektir.

Katlanılabilir Riskler

Bir stoksuz satış işletmesi sahibi olarak devasa bir envanter stoğu tutmanız gerekmez. İşleminiz çok iyi sonuçlanmadıysa, neredeyse hiç kayıp yok. Katlanmanız gereken tek masraf, çevrimiçi mağazanızı başlatmak ve sürdürmektir.

Çeşitlilik

Bir şeyin çeşitliliği ne kadar yüksek olursa, o kadar iyi olduğunu anladığınızdan eminim. Çevrimiçi mağazanıza kendi envanterinizi satın alma işiyle başlamış olsaydınız, bir dizi ürünü satmanız mümkün olmazdı. Niye ya? Bunun nedeni, daha sonra büyük miktarlarda birkaç ürün satın almanız gerekeceğidir.

Zaman Tasarrufu

Dropshipping’in en sevdiğim yönü budur. Her iş zaman ve özveri gerektirse de, stoksuz satışla ürün paketleme veya nakliye süreciyle veya envanterinizi yönetmeyle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Değerli zamanını kurtarmak isteyen girişimciler için ideal bir çözümdür.

Konum – Bağımsız

Dropshipping’in bir başka şaşırtıcı yararı da, belirli bir bölge veya şehir içinde veya çevresinde olmanıza gerek olmamasıdır. Tedarikçileriniz ve müşterilerinizle iletişim halinde kalarak online mağazanızın operasyonlarını sorunsuz bir şekilde yürütebilirsiniz.

Drop Shipping’in Eksileri

Düşük Kar Marjı

Dropshipping yüksek bir başlangıç yatırımı gerektirmese de, gelir açısından getirileri nispeten daha azdır. 10 dolarlık bir ürünü 50 dolara satamazsınız. Hiçbir anlamı yoktur ve müşteri daha ucuz fiyat sunan diğer perakendecileri arayacaktır. Unutmayın, bu ürünleri satan tek kişi siz değilsiniz. Piyasa rekabetçi, bu yüzden 10$’ı maksimum 15$’a satmalısınız. Sizin için daha yüksek kazanç sağlayabilecek dropshipping ürünleri var, ancak sıradan olmayanların çok büyük bir satın alma gücü yok, bu yüzden kar dalgalanmaları yaşamaya hazır olmalısınız.

Yetersiz Bilgi

Tedarikçinizin size ayrıntılı ürün bilgisi vermemiş olma olasılığı vardır. Bu nedenle, müşterilerinizin ilgi gösterdikleri ürünle ilgili tüm sorularını yanıtlayamama ihtimaliniz yüksektir.

Müşteri Hizmetleri Sorunları

Dropshipping size çok fazla özgürlüğün tadını çıkarmanızı sağlar, ancak müşteri endişelerini yanıtlamak söz konusu olduğunda, tedarikçiniz tarafından sağlanan bilgilere büyük ölçüde güvenirsiniz. Bu onların ürünü ve ürünü doğru tanımlayıp tanımlamadıklarını gerçekten bilmiyorsunuz.

Promosyon Fırsatlarının Eksikliği

Bir dropshipper olarak, toplu olarak herhangi bir ürün satın almadığınız için harika promosyon fırsatları veya indirimler sunamazsınız. Bununla birlikte, daha yüksek satışlar elde etmek için her zaman çevrimiçi mağazanızdan çeşitli ürünlerden oluşan paket teklifler sunabilirsiniz.

Yoğun Rekabet

Dropshipping söz konusu olduğunda, rekabet oldukça şiddetlidir. Satmaya çalıştığınız ürünleri satan çok sayıda dropshipper var. Hatta bazıları bu ürünleri başka yerlerden karlarını telafi ederken daha ucuz bir fiyata sunabilir.

Amazon FBA’in Artıları ve Eksileri

Amazon FBA ve drop shipping karşılaştırması söz konusu olduğunda, aşağıdaki artıları ve eksileri doğru kararı vermenizi sağlayacaktır:

Amazon FBA’in Artıları

İşinize Odaklanmak ve Ölçeklendirmek için Yeterli Zaman

Amazon, ürün paketlemesinin yanı sıra nakliye süreciyle de ilgilenir. Aynı zamanda mükemmel müşteri hizmetleri hizmetleri sunar. Bunu odakta tutarak, yapacak fazla bir şeyiniz kalmadı. Bu nedenle, işinizi etkili bir şekilde ölçeklendirmeye odaklanmak için yeterli zamanınız var.

Ardışık İyi Niyet

Amazon FBA, yorulmadan kendiniz için bir marka adı oluşturmaya odaklanmanıza izin vermez. Amazon’un onurlu iyi niyeti sayesinde, ihtiyacınız olan tüm marka tanınırlığını elde edeceksiniz. Evet, oldukça kullanışlı oluyor ve çevrimiçi mağazanız önemli ölçüde ölçeklenebilecek.

Daha Büyük Müşteri Tabanı

Bir müşteri tabanı geliştirmek, herhangi bir girişimcinin yüzleşmesi gereken en zor görevlerden biridir. Bununla birlikte, Amazon’un FBA programıyla, onların büyük müşteri tabanının keyfini çıkarabilecek ve verimli sonuçlar elde edebileceksiniz.

İade ve Değiştirme Politikaları

Bu, FBA iş modelinin en sevdiğim yönlerinden biri. Hiçbir şey için endişelenmenize gerek yok. İster paketleme, ister nakliye veya iade olsun. Müşteri hizmetleri, Amazon FBA’nın birincil görevidir. Sadık müşterilerinizi korumanıza izin verecektir.

Daha İyi Karlar

Web sitenizde iyi bir kar marjına satamadığınız ürünleri Amazon’da daha yüksek fiyatlara satabilirsiniz. Bir kez daha, tüm kredi Amazon’a ve marka imajına gidiyor.

Amazon FBA’in Eksileri

Envanter Kaydı Yok

Ne yazık ki, satılmayan ürünleriniz birikecek. Stoklarınızın uygun bir kaydını tutamayacak kadar büyüyebilir.

Yüksek Rekabet

Kuşkusuz Amazon’un FBA programı, sağlıklı rakiplerden oluşan bir havuzdur. FBA’nın tek avantajından yararlanamayacaksınız. Sizinle aynı ürünleri satan başka birçok işletme var. Bu nedenle deneyimli girişimcilerle rekabet etmek zor olabilir.

Hiçbir Kar Garantisi Yok

Satmak istediğiniz ürün karmasını geliştirirken dikkatli olmalısınız çünkü her ürünün size kar getirmesi pek olası değildir.

Nakliye Sorunları

Amazon’un FBA programının yanıcı ürünler sunması konusunda Dünya’da hiçbir şans yok.

Kör Bağımlılık

Amazon düzenlemelerini değiştirmeye karar verirse ve mağazanızı platformlarından kaldırırsa yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Tüm emekleriniz boşa gidecek.

Müşterilerle Doğrudan Temas Yok

Amazon, müşterinizin tüm kaydını tutacak ve ne yazık ki siz olmayacaksınız. Ya yolda aynı ürünleri aynı müşterilere satmak isterseniz? Hata! Üzgünüm ama bunu yapamazsınız çünkü Amazon’a çok bağımlısınız.

Temel ihtiyaçlar

Yeterli miktarda sermaye sağlamadığınız sürece FBA ile çevrimiçi işinize başlayamazsınız. Ayrıca, hizmetlerinden yararlanmak için Amazon’a sabit bir miktar ödemeniz gerekir.