Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon, dünya çapında en çok ziyaret edilen e-ticaret web sitesidir. Amazon Dropshipping tam türkçesi olarak "stoksuz e-ticaret" olarak ifade edilebilir. Amazon'da gerçekleşen bu ticaret modelinde bir ürün siparişi geldiği zaman Amazon satıcısı ilgili ürünü tedarikçi olan Amazon.com (USA)'den satın alır. Ürün tedarikçiden direkt ya da ara depo aracılığı ile müşteriye ulaştırılır.

Amazon'da Dropshipping yapabilmeniz için ilk olarak Amazon'a satıcı olarak başvuru yapmalı ve onay almalsınız.

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping için satıcı olabileceğiniz ülkeler:

 • Amazon.ca: Kanada
 • Amazon.com.mc Meksika
 • Amazon.co.jp Japonya
 • Amazon.com.au Australia
 • Amazon.ae Birleşik Arap Emirlikleri
 • Amazon.sg Singapur
 • Amazon.co.uk: Birleşik Krallık
 • Amazon.com.tr: Türkiye
 • Amazon.de: Almanya
 • Amazon.com: Fransa

Ve bu biraz karmaşık gibi görünse de, nasıl çalıştığını ve 2022'de stoksuz satış yapmaya nasıl başlayabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki işleyiş sırasını hazırladık:

1. İlk olarak, bir Amazon müşterisi Amazon'da listelediğiniz ürünü satın alır.
2. İkinci olarak, işlem tamamlandıktan ve ödeme onaylandıktan sonra, ürünü doğrudan tedarikçiden satın alır ve onlara müşterinin bilgilerini verirsiniz.
3. Son olarak, alıcının elindeki bilgilerle tedarikçi ürünü müşteriye gönderir.

Amazon Dropshipping Nedir?

Dropshipping, temel olarak Amazon.com'da hali hazırda listelenen ve satışta olan ürünleri yazılım aracılığı ile kendi satıcı mağazanıza listeyerek bir sipariş geldiğinde Amazon.com'daki ürünün doğrudan o firmanın stoğundan veya ara deposundan kargolanmasını sağlamaktır.

Normal e-ticaret modellerinde örneğin bir çanta satacak olsanız bunu toptancıdan veya üreticisinden 50 adet olarak satın alıp stok tutmanız gerekir. Dolayısı ile bu çantaların satıp satmayacağını bilmeden cebinizden bir sermaye çıkmakta ve risk oluşturmaktadır. Daha sonra bu ürünlerin satışında kargo maliyetleri, paketleme ve barkodlama gibi ekstra iş yüklerini karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Sonuç olarak Amazon'da Dropshipping; sermayesi düşük olan; neredeyse sıfır sermaye yani kredi kartı limiti ile dünyanın en büyük e-ticaret platformu olan Amazon'da satıcı olmak için bulunmaz bir fırsat doğurmakta ve bir çok insan Amazon'da Dropshipping iş modelini tercih etmektedir.

Amazon Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon Dropshipping Stok Takibi Riski

Amazon'da Dropshipping yaparken başka satıcının envanterinde olan ürünün listelemesini yapmaktayız. Dolayısı ile bizim tedarikçimizin stok sayısı azaldığında veya tamamen bittiğinde tekrar stoğa ne zaman gireceği belli olmaz belki de hiç stoğa girmeyecektir. Çok sattığınız bir ürünün stoğu aniden bitebilir ve bu da Amazon Dropshipping yaparken ticari risk oluşturabilir.

OneAmz yazılımı envaterinizdeki ürünleri Amazon.com'daki ürünün tedarikçisi ile stok sayılarını otomatik olarak eşitlemektedir. Bu sayede listenen ürününüz stok takibini yazılım sayesinde 7/24 güncel tutabilirsiniz.

Amazon Dropshipping Ürün Maliyeti Değişim Riski

Amazon'da stoksuz satış yaparken ürünün tedarikçisi bir satış fiyatı belirlemektedir. Yani sizin satıcı mağazanızda bir ürün satın alındığı siz de anlık olarak ürünün tedarikçisi Amazon.com'dan ürünün listelenen satış fiyatından satın almak zorundasınız. Dolayısı ile şu an $50 olarak listenen bir ürün anlık olarak $70 olabilmektedir.

OneAmz yazılımı Amazon satıcılarının listelemiş olduğu ürünleri Amazon.com'daki tedarikçilerini arka planda sürekli takip ederek herhangi bir fiyat değişiminde otomatik olarak ürünün maliyetini değiştirmektedir. Bu sayede ürünün maliyet fiyatı değişse bile zarar etme gibi riskleri azaltmış olursunuz.

Amazon Dropshipping En Popüler İş Modeli

Amazon'da Dropshipping yapan binlerce kullanıcı bulunmaktadır. Bu yöntem ile para kazanmak şu anda çok popülerdir. Dünyadaki en popüler online alışveriş sitesi olan Amazon'da satış yapmak herkesin ilgisini çekmektedir.

Bu amaçla otomatik bir sistem kurmak Amazon Dropshipping'te çok mantıklıdır. Gelen siparişlerin otomatik olarak Amazon alıcı hesabınızdan sipariş verilmesi, ürünlerinizin fiyat ve stoklarının anlık olarak güncellenmesi gibi bir çok özelliği otomatikleştirebilirsiniz. Amazon'da stoksuz satış işlemini tamamen otomatikleştirmenize izin veren birçok çevrimiçi uygulama vardır. Bu yazılımlardan biri olan OneAmz Amazon Otomasyon Yazılımı sayesinde hızlıca Amazon'da satış yapamaya ve gelir elde etmeye başlayabilirsiniz!

Amazon, Dropshipping'e İzin Veriyor

Amazon'da başarılı bir satıcı olabilmek için satıcıların uyması gereken kurallar vardır. Bu kurallara göre üçüncü taraf şahıslar tarafından paketlenen sipariş paketleri müşterilere gönderilemez. Bu sebeple mutlaka bir ara depo ile anlaşmalı çalışmalısınız. Ürün siparişi geldiği zaman ürünü Amazon.com'dan öncelikle anlaşmalı olduğunuz ara depoya sipariş vermelisiniz. Ara depo ise ulaşan paketin üzerindeki tedarikçinize ait olan tüm bilgileri çıkartmalı ve üzerine sizin bilgilerinizin olduğu etiketleri yerleştirmelidir. Aynı zamanda eğer ürünün paketi üzerinde Amazon logusundan farklı bir e ticaret sitesinin veya tedarikçi markasının logusu yer alıyor ise yeniden paketleme işlemi yapılarak Amazon logolu paketlere ürün yerleştirilmelidir.

Amazon'un stoksuz satış politikasına göre stoksuz satış “genel olarak kabul edilebilir”. Amazon'un stoksuz satış için özel yönergelerini uyguladığınızdan emin olun.

Araştırması Kolay

Amazon'da stoksuz satış, üreticilerin önceden var olan ürünlerini satmayı içerir. Bu nedenle, söz konusu çok satan ürünleri bulmak, satıcı mağazanızda listelemek ve otomatik sipariş için hepsi bir arada bir platform olan OneAmz gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu, dropshipping e-ticaret işinize başladığınızda size bir avantaj sağlar.

Amazon'da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Online e-ticaret sektörüne yeni girmek isteyenler ve Amazon'da satış için fırsat arayanların ilk araştırdığı konu "Amazon'da Dropshipping nasıl yapılır?" sorusu olmaktadır. Amazon'da satıcı olmak demek, Amazon Canada, Amazon Mexico, Amazon Japonya, Amazon Birleşik Arap Emirlikleri ve Amazon Singapur gibi ülkelerde Amazon Dropshipping modelinde satış yapıbilmek anlamına gelmektedir.

Adım 1 – Bir Amazon satıcı hesabı oluşturun

Amazon satıcı hesabı

Amazon'da satış yapabilmek için bir Amazon satıcı hesabına ihtiyacınız olacak. Sellercentral.amazon.com adresine giderek bir tane edinebilirsiniz. Orada, Amazon, başlayabileceğiniz hesap türü için size iki seçenek sunacaktır: bireysel ve profesyonel.

Bireysel planda sadece manuel olarak ürün listeyebilirsiniz. Profesyonel satış planında ise OneAmz Amazon Otomasyon Yazılımı gibi yazılım otomasyonlarını entegre edip tüm işinizi otomatik hale dönüştürebilirsiniz. Bu sayede zamandan tasarruf etmiş olup; manuel iş modeline göre daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Adım 2 – Ürün listeleyin

Amazon'da satıcı hesap açtıktan sonra manuel veya bir yazılım aracı ile ilk ürünlerinizi listeleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken ilk nokta herhangi bir ticari markaya sahip (patentli, trademark vs) ürünleri listelememek olacaktır. İzinsiz olarak marka ve patent sahibi olan bir ürünü listelediğinizde Amazon satıcı hesabınız geçici olarak askıya alınabilir veya kalıcı olarak kapatılabilir.

Suspend (Askıya alma) durumundan kaçınmak için OneAmz yazılımında bulunana Trademark filtresi gibi özellikleri etkin bir şekilde kullanarak hesabınızı korumaya alabilirsiniz.

Listeleyeceğiniz ürünleri tercih ederken yüksek talep gören ve rekabet düzeyi düşük olan ürünleri belirlemeniz geremektedir. OneAmz Amazon Otomasyon Yazılımı'nda bulunan ProductBOT® ürün arama aracı size bu filtreleri belirlemenizde kolaylıklar sunmaktadır.

Amazon'da satışa yeni başlayacaklar için kategoriler:

 • Züccaciye
 • Spor ve dış mekan ve veranda
 • Ev ve bahçe
 • Bilimsel & Endüstriyel

ProductBOT® ürün arama ve bulma aracının detaylı videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Bf5xw7MdqsU
ProductBOT Ürün Arama Ayarları

Adım 3 – Rakip analizi yapın

Amazon'da çok satan ürünleri bulmak için ürünü listeleyeceğiniz hedef pazar yerinde örneğin Amazon Canada'da https://www.amazon.ca/ rakiplerinizin listemiş olduğu ürünleri ve kategorilerini analiz edin ve bu kategorileri kullanarak ürün araması yapın.

Amazon Dropshipping En Çok Satan Ürünler ile ilgili birbirden değerli ürün bulma tekniklerini ilgili blog yazımızda bulabilirsiniz.

Amazon Dropshipping Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Amazon Dropshipping'te dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de fiyatlandırmadır. Dropshippingde kâr edebilmek ve satış yapabilmek için piyasa ile denge oluşturan yani adil olan fiyat politikası izlemeniz gerekir. Bu sebeple öncelikle rakiplerin benzer ürünler için uyguladığı fiyat politikalarını incelemeniz gerekmektedir.

Rakiplerin fiyatları ve kar oranları ortalama olarak belirlendikten sonra; Amazon'un her satıştan alacağı satış komisyonu oranı, kargo ve diğer satın alma vergileri toplanıp, belirlemiş olduğunuz kar marjı % üzerine eklenerek bir satış fiyatı oluşturmak gerekir. Kar marjları satış yapılan ülkeye, ürüne veya dönemsel talebe göre değişiklik gösterse de ortalama olarak Amazon Dropshipping modeline %15 ile %35 arasında kar edilmektedir.

Amazon Dropshipping Yapmanın Maliyeti Nedir?

Amazon'da stoksuz satış yaparken sattığınız ürünün maliyeti ürüne göre değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak bir ürün sattığınız zaman bu ürünün satış fiyatından ortalama %75-80 oranında tüm maliyetleri karşılamanız gerekecektir. Ürün satışında zaten kredi kartınızdan ya da banka kartınızdan ödeyeceğiniz tüm maliyetler satış fiyatınızın içerisinde olduğundan sadece nakit akış dengeniz için bu ortalama maliyet oranını baz alabilirsiniz.

Belirleyeceğiniz kar marjları %10 ve altı olursa; Amazon'dan Payoneer gibi ödeme sistemlerine para aktarımı ve kendi bankanıza transferlerde doğacak olan görünmeyen giderleri de hesaba kattığımız zaman bu kar marjlarında yüksek ihtimalle aslında zarar edeceksiniz demektir.

Ayrıca, Amazon satıcı hesabınızda profesyonel satış planında aylık olarak $40 Amazon aidatı gideriniz olacaktır.

Amazon Dropshipping Karlı mı?

Amazon Dropshipping tüm yönergeleri ve kuralları takip ettikten ve tavsiye edilen kar marjlarında çalıştıktan sonra elbette ki karlı bir iş modelidir. Ortalama olarak kar marjınızı aylık satış hacminize göre %30 oranında koruyabilirsiniz güzel bir ek gelir elde edip, Amazon stoksuz satıştan iyi oranda kar edebilirsiniz.

Amazon'da Buy Box sahibi olursanız kar marjınız yüksek olsa bile Buy Box olduğunuz ürünlerde satış yapabilir ve daha fazla kar elde etme imkanınına sahip olabilirsiniz. Ancak Amazon'da Buy Box sahibi olma konusu oldukça rekabetçidir ve aynı zamanda günlük olarak değişen algoritmalardır.

Genel olarak Amazon Dropshipping'te tüm unsurlar; ürün için ne kadar ücret ödendiğine, genel işletme giderlerinin ne olduğuna, iade oranının ne kadar olacağına ve para transferi komisyonlarına bağlıdır.

Amazon Dropshipping Yapmak için Ne Kadar Sermaye Gereklidir?

Amazon'da stoksuz satışın mantığı listelemiş olduğunuz yani stokta gösterdiğiniz ürünler için önceden bir para ödemek zorunda olmamanızdır. Tabi ki başlangıçta bazı maliyetleriniz olacaktır ancak bunlar binlerce dolar değildir. Minumum sermaye ile Amazon Dropshipping yapmaya başlayabilirsiniz.

Dropshipping'e başlamak için bazı başlangıç ve sabit maliyetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Amazon satıcı hesabı için $40 Amazon aidatı (Profesyonel Satış Planı)
 2. Amazon Dropshipping Otomasyon Yazılımı Aylık Ücreti $34.49
 3. Ürün satışı gerçekleştiği zaman ürünleri Amazon.com'dan satın almak için en az 5.000TL limitli kredi kartı
Amazon’da Satış için Profesyonel Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti
https://demoweb.oneamz.com/tr_tr/amazon-dropshipping-egitimi/

Amazon’da Satış için Profesyonel Eğitim ve Danışmanlık Hizmeti

Dünyanın en büyük ve birinci pazaryeri olan ve bunu bir fırsat olarak gören, Amazon'da satış yapmak isteyen binlerce girişimci bulunmaktadır. OneAmz Eğitim ve Danışmanlık bünyesinde Amazon'da satış yapmak isteyen girişimcilere profesyonel ekibimiz tarafından ücretli hizmetler verilmektedir.

OneAmz'nin firma olarak hedefi; Amazon satıcılarının sürdürülebilir, daha karlı ve doğru stratejik Amazon satış planları oluşturmasını sağlamaktır. OneAmz, yazılım hizmetinin yanında, Eğitim ve Danışmanlık, USA’de ara depo kullanımı gibi hizmetleri tek çatı altında sunabilen tek yazılım firmasıdır. Tüm hizmetlere profesyonelce destek veren ve sürekli eğitim almaya devam eden ekip arkadaşlarımız bulunmaktadır.

Amazon’da satış yapmak isteyen ve bu konu ile ilgili hiç bilgisi olmayan kişilere bile hizmet vermekteyiz. Ekibimizin motivasyon kaynağı insanlara e-ticaret yolu ile para kazandırmaktır.

Amazon’da e-ticaret yapmak çoğu insan için ulaşılması zor, hayal ürünü ya da oturduğun yerden para kazanmak gibi görüyor olabilir. Ancak bu iş modelini profesyonelce ve güvenilir bir firma ile çalışarak yaptığınız zaman gerçekten kazanç sağlayabilirsiniz. Bu sizin için önce bir ek gelir olur daha sonra bunu ana geliriniz haline dönüştürebilirsiniz. Burada firma olarak aslında yapamam diye düşünenlere de yaptırabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bunun için ev hanımları, öğrenciler, engelli arkadaşlarımıza da öncelikli olarak kolaylık ve imkanlar tanıyoruz.