Amazon Dropshipping Yapmak Yasal mı?

Dropshipping, satıcının bir üretici, distribütör veya tedarikçi adına sipariş aldığı bir e-ticaret yöntemidir. Daha sonra, bir müşteri ürünü satın aldığında, satıcı bu satışları gerçekleştirmek için tedarikçilerini kullanır.

Çoğu zaman, stoksuz satış yapanlar satılan malları kendilerine aitmiş gibi yeniden konumlandırır ve nihai tüketici, malların doğrudan üreticiden geldiğini asla fark etmez. Bu uygulama Amazon, Ebay ve Shopify gibi e-ticaret sitelerinde popülerdir.

Ve bu biraz karmaşık gibi görünse de, nasıl çalıştığını ve 2021’de stoksuz satış yapmaya nasıl başlayabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki işleyiş sırasını hazırladık:

1. İlk olarak, bir Amazon müşterisi Amazon’da listelediğiniz ürünü satın alır.
2. İkinci olarak, işlem tamamlandıktan ve ödeme onaylandıktan sonra, ürünü doğrudan tedarikçiden satın alır ve onlara müşterinin bilgilerini verirsiniz.
3. Son olarak, alıcının elindeki bilgilerle tedarikçi ürünü müşteriye gönderir.

Amazon’da Dropshipping Yapmak Yasal Mı?

Amazon’da stoksuz satış işlemine geçmeden önce, askıya alınmış (suspend olmuş) bir hesapla karşılaşmamak için lütfen Amazon’un stoksuz satışla ilgili yönergelerini tam olarak anladığınızdan emin olun.

21 Mayıs 2021’de Amazon, Satıcı Merkezi’ne, tüm satıcıların Amazon’da stoksuz satışla ilgili katı yönergelerini açıkça anlamalarını sağlamak için politika sayfalarını güncellediklerini belirten bir hatırlatma gönderdi.

Politikayı herhangi bir şekilde ihlal ederseniz, FBM üzerinden satış yapma olanağını kaybedebilir, hatta hesabınızın askıya alınmasına yol açabilirsiniz.

Bir stoksuz gönderici kullanarak siparişleri göndermek için aşağıdakilere uymanız gerekir:

Tüm faturalarda, sevk irsaliyelerinde, dış ambalajlarda ve ürünle birlikte verilen veya ürünle birlikte sağlanan diğer tüm bilgilerde satıcı olarak tanımlanmalısınız. Tedarikçinizden veya üreticinizden bahsedilmemelidir.
İadelerin kabul edilmesinden ve işlenmesinden siz sorumlusunuz.
Satıcı sözleşmesine göre Amazon’un tüm Hizmet Şartlarına uymanız gerekir.
Başka bir çevrimiçi satıcıdan ürün satın almayın – ve tekrar ediyorum – ürünü müşterinize göndermelerini sağlayın. Bu Amazon’dan büyük bir hayır-hayır ve bunun için sizi askıya alacaklar.

Örnek: Amazon’da satılık bir kahve makinesi listelediniz. Bir müşteri ürünü satın alır, aynı ürünü Walmart.com’dan satın alır ve ardından Amazon müşterisinin nakliye bilgilerini girersiniz. Amazon müşterisi, üzerinde Walmart tanımlayıcıları bulunan bir paket alır. BUNA İZİN VERİLMİYOR!

Bir müşteri Walmart’tan bir paket alırsa, Amazon’dan sipariş verdiği gibi kafası çok karışacak ve hayal kırıklığına uğrayacaktır. Bunun yerine, Walmart gibi başka bir mağazadan bir ürün satın aldığınız ve Amazon’da yeniden sattığınız perakende arbitrajı denen şeyi uygulayabilirsiniz – bir sevk irsaliyesinde veya ambalajında ​​Walmart’tan bahsedilmediği sürece.