fbpx
AMAZON SATICI KAMPINA          

Amazon’da Dropshipping’in Avantajları Nelerdir?

Dropshipping, “stoksuz e-ticaret” olarak tanımlanmaktadır. En çok bilinen e-ticaret pazar yerlerinden biri olan Amazon’da, yaygın olarak kullanılan bir e-ticaret modeli olan dropshipping’de; satılacak ürün için herhangi bir stok bulundurulmamaktadır. Ürün ile ilgili talep geldiğinde bu talepler ürünlerin tedarik edildiği firmalara yönlendirilir ve ürünler tedarikçi firmalar üzerinden müşterilere gönderilir. Amazon Dropshipping’de ürünlerin stoğu, müşterilere gönderilmesi ve tedariki ile ilgili konular tedarikçi firma tarafından yürütülür. Stoksuz e-ticaret olarak tanımlanan drophipping iş modelinin pek çok avantajı bulunmaktadır. Peki dropshipping nasıl yapılır? Avantajları nelerdir? Dropshipping yazılımı seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Amazon’da Dropshipping Nasıl Yapılır?

Amazon’da dropshipping yapılabilmesi için ilk adımda bir satıcı hesabı oluşturmak gerekir. Amazon’da mağaza açmak veya satış yapmak; Amazon Avrupa, Amazon Asya, Amazon Amerika, Amazon Kanada ve Amazon Türkiye gibi aktif pazarlara satış yapılması anlamına gelir. Ayrıca Amazon’da dropshipping yapılırken; Amazon’un satış kurallarına uygun hareket edilmesi gerekir, müşterilerden gelen iade taleplerinin karşılanması gerekir ve ek olarak gönderilen ürün paketlerinin üzerinde aracılık edildiğine dair üçüncü tarafa dair herhangi bir fatura bulunmaması gerekir. Amazon’da dropshipping yapmak için satıcı hesabı oluşturulduktan sonraki aşamada satılması için talebi yüksek olan bir ürün bulunması gerekir. Genellikle bahçe ve ev ürünleri, züccaciye ürünleri ya da spor ürünleri dropshippinge yeni başlayacak olanlar için uygun ürünlerdir. Satılacak ürün bulunduktan sonra ise en önemli aşama ürünlerin tedarikini ve teslimatını yapacak tedarikçiyi ya da toptancı firmayı bulmaktadır. Bu aşamanın bu kadar önemli olmasının nedeni dropshipping’in temelini tedarikçilerin oluşturmasıdır. Son aşamada ise tedarikçisi bulunan ürünlerin listelenmesi gerekir. Ürünlerin listelenmesinin ardından ürünlerin fiyatlandırılması gerekir. Bu aşamalar tamamlandıktan sonra Amazon’da dropshipping modeli ile satış yapabilirsiniz.

Amazon’da Dropshipping’in Avantajları Nelerdir?

Amazon, dropshipping yapmak için uygun bir pazar yeridir. Ancak Amazon’da dropshipping yapılabilmesi için bazı kurallara dikkat edilmesi gerekir. Dropshipping iş modeli ile çalışmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Amazon’da dropshipping yapmanın avantajları şunlardır;

 • Amazon’da bir ürün satmak istediğinizde ürün için üretim ve stoka gerek kalmadan toptancı firmalar aracılığıyla ürünün satışını ve teslimatını yapabilirsiniz.
 • Yüksek talep gören ürünleri tespit edip bu ürünleri stoksuz bir şekilde satabilirsiniz.
 • Şirket kurmanıza gerek kalmadan bireysel olarak Amazon’dan gelir elde etmeye başlayabilirsiniz.
 • Amazon, satış kapasitesi çok yüksek bir pazar olduğundan dolayı satacağınız ürünler için çok fazla müşteri bulabilirsiniz.
 • Satılacak ürünleriniz Amazon üzerinde listelendiği için Google, Yandex gibi arama motorlarındaki görünürlüğünüz artar.
 • Amazon’da bulunan ürün tedarikçileri ile birlikte çalışabilme ihtimaliniz bulunur.
 • Amazon’da yer alan FBA ve FBM sistemleri üzerinden de satış yapabilirsiniz.
 • Diğer pazar yerlerine kıyasla reklam giderleriniz daha düşük olabilmektedir.

Amazon’da Dropshipping Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amazon, dropshipping modeline uygun ve onay veren bir pazar yeri olmasına rağmen satış kuralları biraz ağırdır. Amazon tarafından koyulan bu kurallar satıcılar tarafından genellikle ihlal edilmektedir. Kuralların ihlal edilmesi durumunda satıcılara belirli cezalar verilmektedir. Amazon’da dropshipping yapmanın dezavantajları şunlardır;

 • Amazon üzerinde yaptığınız satışlar için %8 ila %15 arasında değişen satış komisyonu ödemeniz gerekir.
 • Amazon’da çok sayıda satıcı bulunduğundan dolayı aynı ürünleri satan diğer satıcılar ile rekabet içine girmeniz gerekir.
 • Satışını yapmayı planladığınız ürünlerin fiyatları ve kar marjları için detaylı bir pazar araştırması yapmanız gerekir. Yapılacak pazar araştırması zamanınızın bir kısmını alabilir.
 • Amazon, müşteri memnuniyetine çok önem veren bir platform olduğundan dolayı sattığınız ürünler, belirli bir iade oranını geçerse satıcı hesabınız Amazon tarafından kapatılabilir. Ya da sattığınız ürünlerden kazandığınız para, 90 gün veya daha uzun sürede Amazon tarafından tutulmaktadır.
 • Ayrıca pazarlama, marka ve kullanıcıların ara yüzlerinin Amazon denetiminde olması özelleştirme bakımından sorun yaşayabilirsiniz.

Amazon Dropshipping Yazılımı Nedir?

Amazon Dropshipping Yazılımı

Amazon dropshipping yazılımı; satılacak ürünlerinizin tedarik edilmesi, ürünlerin stok takibinin yapılması, ürün fiyatlarının takibi ve güncellenmesi son olarak da risk yönetiminin yapılması gibi farklı işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olur. Amazon’da dropshipping yapmak için pek çok farklı yazılım çeşidi bulunmaktadır. Ürünlerin stok takibi, ürün fiyatlarının güncellenmesi, ürünlerin listelenmesi, ürünler ile ilgili yorumların takip edilmesi ve talebi yüksek ürünlerin bulunması gibi çeşitli işlemlerin hepsi için ayrı yazılım kullanabilir ya da bu işlemlerin hepsini toplu şekilde yapan dropshipping yazılımlarından birini kullanabilirsiniz. Dropshipping yazılımı seçerken seçtiğiniz yazılımın hangi fonksiyonlara sahip olduğunu dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Seçeceğiniz yazılımın dropshipping için gerekli tüm işlevleri karşılayabilecek potansiyelde olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Taleplerinize en uygun dropshipping yazılımını seçmek için bu konuda ayrıntılı bir araştırma yapmalısınız.

OneAMZ Yazılımı ile Amazon’da Dropshipping

Amazon’da dropshipping modeli ile satış yaparken gerekli tüm ihtiyaçlarınızı OneAMZ yazılımı ile karşılayabilirsiniz. Sizin belirlediğiniz ürün fiyatları ve stokları üzerinden OneAMZ otomatik olarak güncelleme yapar. Ürünlerinizin teslimatı için ödenecek kargolama tutarı Amazon’a göre daha makuldur. 4 farklı kargo firması ile çalışan OneAMZ sayesinde ürünleriniz müşterilerinize en hızlı şekilde ulaştırılır. OneAMZ’ın kargo kullanım paneli ücretsizdir ve 14 farklı ülkeye gönderim imkanı sunmaktadır. OneAMZ akıllı envarter yönetimi sayesinde ürünlerinizin incelemesini detaylı olarak yapabilirsiniz. OneAMZ ile 17 ülkeyi kapsayan Amazon pazar yerleri için satıcı hesaplarınızı birbirine bağlayabilme imkanınız bulunur. Satış stratejilerinizi oluştururken ve kar marjınızı hesaplarken OneAMZ otomatik kar sabitleme botu ProfitBOT size yardımcı olur. Ayrıca ürün bulmak için ProductBOT, otomatik sipariş için OrderBOT ve otomatik rekabet için ise PriceBOT kullanarak satış stratejinizi en iyi şekilde oluşturabilirsiniz. Ürünleriniz, fiyatlar, stok takibi ya da ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir konuda OneAMZ 7/24 size canlı destek sağlar.