Amazon’da Çok Satış Yapmak için 15 Püf Nokta

Amazon Dropshipping de nasıl daha verimli ürün bulabiliriz ve bulduğumuz az ürünle nasıl daha fazla satış yapabiliriz bundan bahsedeceğim.

İlk öncelikle başlarken herkesin aklına gelen ilk soru;

Hangi pazar yerinde satış yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı sizin Pazar analizi ve araştırma kabiliyetinize bağlı olarak değişir.
Bizim tavsiye ettiğimiz Pazar yerleri satış hacminin yüksek olmasından dolayı Kanada ve Japonya’dır. Fakat düşük sermaye ile başlayan ve ilk başta Amazon’a aylık bir tutar ödemek istemeyen kullanıcılar Birleşik Arap Emirlikleri ve Singapur’da tercih edebilir. Burada dikkat etmemiz gereken nokta o pazarda hangi ürün satar noktasıdır. Bunun için yapabileceğimiz araştırmalar var ve bu yazıda sizlere bunları açıklayacağım .

1- Belirlediğimiz Pazar yerinin özel günlerini ve kültürel aktivitelerini takip etmek.

2- Ürün araştırması yaparken sales rank ve puanlamalar çok önemlidir fakat bunların olması ürünün anında satılacağı anlamına gelmez. Tavsiyem ürün araması yaparken genel bir aramadan ziyade bir ürün üzerinden parçadan bütüne gitmenizdir. Ürünün doğru zamanda satış yapma potansiyeli var ise sales rank ve iyi bir puanlama almasına gerek yoktur. Bu doğru anı yakalayabilmek içinse ülkelerin haber kanallarına ve popüler youtube içeriklerine göz atabilirsiniz.

3- Araştırmış olduğunuz Pazar yerinin yaşam koşulları ve ekonomik düzeyi çok önemlidir. Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerde daha çok lüks eşyalar satabilirken, Meksika ‘da daha çok halka hitap eden ürünlere yönelmeliyiz.

4- Çalışmış olduğunuz Pazar yerinde büyük Dropshipping tedarikçilerini takip edin. Size onların sattığı ürünlerin birebir aynısını satın demiyorum ancak detaylı bir analiz ile ürünlerden kendinize bir veri elde edebilirsiniz.

5- Kaynak mağazaya bağlı kalmayalım. Eğer Kanada’da satış yapıyorsak, Amazon Kanada’ya girip satılan ürünleri analiz etmek bizim için daha verimli olacaktır.

6- Amazon’a ürün araştırmak için girdiğimizde, tek referans aldığımız bölüm en çok satanlar fakat Amazon’un ana sayfasında biraz daha araştırma yaparsak eğer karşımıza dönemlik etkinlikler ve kampanyalar çıkacaktır. Buradaki bir diğer önemli nokta ise araştırma yaptığımız Amazon hesabında herhangi bir kullanıcı girişimi olmaması ve posta kodunda USA veya hedef mağaza ülkenizin posta kodu girişi olmasıdır. Çünkü Amazon dünyada önde gelen data toplayıcılarından bir tanesidir. Eğer biz hesabımız açık bir şekilde ürün ararsak karşımıza bize özel ürünler çıkarır.

7- Yüksek yıldız alan ürünlerde yıldız veren hesapların diğer yorumlarına bakmak Amazon yorum konusunda adil davranan ve dürüst müşterilerine bir onay ibaresi verir. Bu onay ibaresi verilen hesapların yorum yaptığı ve yıldız verdiği ürünleri analiz etmek bize çok büyük bir avantaj sağlayacaktır.

8- Müşteriler ile güzel iletişim kurmak her ne kadar e-ticaret yapıyor olsak da, günün sonunda sorumluluğunu almış olduğumuz müşteriler var. Ürünlerin kargo bilgilerini erken girerek, yüksek karlılık ile yaptığımız satışlarda hızlı kargo seçerek veya küçük hediyeler ile jest yaparak olumlu feedback almaya çalışmalıyız. Bunu en kolay edinme yöntemi ise siparişler bölümünde kişinin isminin üstüne basarak other seçeneği aracılığı ile güzel bir rica mesajı göndermek , aldığımız olumlu dönüşler ve görüş yıldızları mağazamızı öne çıkaran ve satış potansiyelimizi arttıran birer adımdır.

9- Çoğumuz tek bir kategoriye bağlı kalarak kendi satış hacmini ve mağaza trafiğini düşürüyor. Yaptığımız bu iş modelinde tek bir kategoriye bağlı kalmak zorunda değiliz. Biz birer komisyoncuyuz. Gündemde hangi ürün varsa ve insanlar neleri talep ediyor ise onu listelemeliyiz. Amazon’da bir sınır yok. Sadece doğru zaman ve doğru Pazar araştırmasını yaparak satışlarımızı arttırabiliriz.Bir stoksuz satış işi kurmanın ilk adımı, ne sattığınızı ve hedef müşterilerinizin kim olduğunu bulmaktır. Başka bir deyişle, nişinizi bulmanız gerekir.

10- Envanter yönetimi ve yapmamız gereken işlemler günlük olarak Amazon’un inactive e düşürdüğü ürünleri gözlemlemeliyiz. Ve onları silmeliyiz. Out of stock – stoğu bitmiş ürünler için 10 gün süre verebiliriz. Fakat diğer uyarıları silebiliriz. Envanterimizde lowest price yani rakip satıcılar ile fiyat farkımızı çok açmamalıyız. Bunları günlük olarak Oneamz Envanter panelinden yönetmeliyiz ve gerekli yerlerde ürünleri gruplandırarak fiyatlarını düşürmeliyiz. Buybox ı getirecek hareketlerden biride budur. Lowest oranımızı arttırarak satışlarımızı artırabiliriz.

11- Hedef ülkelerde Pazar araştırması yaparken Amazon’a bağlı kalmamalıyız. O ülkelerin popüler e-ticaret sitelerinde neler satıldığına bakmak bizi öne çıkaran bir hamle olur. Size tavsiyem hedef ülkelerin sosyal medyalarını izledikleri dizileri ve kullandıkları araçları yani ülkenin trendlerini takip etmek sizi diğer satıcılardan öne çıkaran bir adım olur.

12- Nakit akışını sağlamanızı sizlere tavsiye ederim. Parayı Amazon’dan çekmiş olduğunuz aracı bankadan kart temin edebilirsiniz. Temin ettiğiniz kart ile alış verişi sürdürmek ve komisyonları minimuma indirmelisiniz .

13- Amazon satıcı hesabı panelinde vakit geçirmek, Amazon’un politikalarını incelemek ve yine satıcı hesabı panelinde bulunan seller university bölümlerine Amazon’un forumlarına bakmak , bunlar size hem bilgi sağlar hem de algoritmik olarak sizi öne çıkarır. Amazon’da diğer yapabileceğiniz iş modellerini ve diğer kişilerin sorunlarını deneyimlemiş olursunuz.

14- Büyük tedarikçilerin ürünlerini analiz edebilirsiniz. Doba.com gibi sitelerden büyük tedarikçilerin en çok sattığı ürünleri incelemek size bir ön vizyon kazandıracaktır. Bu tedarikçiler dünya çapında analizler sonucu ortaya ürünler çıkarır, bu ürünlerde satış sağlar.